O rezolucji i debacie w PE

14.09.2016

Jak wszyscy wiemy w Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat  praworządności w Polsce po której PE przyjął dziś rezolucję na temat sytuacji w Polsce,

Debata jak debata, nic szczególnego – pusta sala i kornik drukarz w postaci przypadkowego bohatera. Gdyby wiedział, że o nim będą debatować pewnie by się wkurzył i pożarł salę obrad zamiast puszczy białowieskiej.  ;-) 

Jeszcze przed debatą biuro prasowe PO przygotowało tzw. przekaz dnia – „Debata w Strasburgu to głos zaniepokojenia przyjaciół Polski. Demokratyczny świat to widzi. Nie dał się oszukać rządowej propagandzie” – pisali na Twitterze nie zmieniając ani słowa politycy PO.   ;-) 

przekaz dnia 3

Smaczkiem po debacie został film zamieszczony na stronie Parlamentu Europejskiego, mający tłumaczyć sens debaty nad rezolucją w sprawie Polski. Klasyczna propagandówa – Zestawienie scen LGBT z narodowcami miało pokazać, że istnieje jakiś spór polityczny na ulicach – w rzeczywistości są to archiwalne zdjęcia z marszów KOD i Marszu Niepodległości. Co ciekawe w gronie „nacjonalistów” pojawia się znany prowokator, Andrzej Hadacz – stojąc na podwyższeniu wykrzykuje i wymachuje polską flagą, wyciągając w górę rękę z zaciśniętą pięścią.

hadacz

„Kariera” Hadacza rozpoczęła się w 2010 r., gdy na Krakowskim Przedmieściu podawał się za „obrońcę krzyża”. Potem wystąpił w spocie Platformy Obywatelskiej nakręconym przed wyborami parlamentarnymi. Jest tam przedstawiony jako przeciwnik polityki PO, wykrzykujący „Tusk albo Komorowski – w łeb” i „nienawidzę ich”. Spot puentuje pytanie: „Oni pójdą na wybory. A ty?” Trzy lata później ramię w ramię z Januszem Palikotem zabierał głos na paradzie równości, krzycząc „koniec z dyskryminacją!”. W 2015 r. natomiast po debacie prezydenckiej wywołał pod budynkiem TVP awanturę, w którą chciał wciągnąć Andrzeja Dudę – wszystko wskazuje na to, że była to prowokacja reżyserowana przez ludzi Bronka. (film można obejrzeć tutaj: Polska: zagrożenia poszanowania prawa)

Dziś sprawa została zakończona rezolucją Parlamentu Europejskiego, w której stwierdzono, że „paraliż Trybunału Konstytucyjnego zagraża demokracji, prawom podstawowym oraz rządom prawa w Polsce”. W przyjętym dokumencie europosłowie odnoszą się także do innych spraw, w tym do ustaw: o mediach, o policji, o prokuraturze, Kodeksu postępowania karnego, ustawy antyterrorystycznej, o służbie cywilnej, a także planów zwiększenia wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej oraz kwestii „zdrowia reprodukcyjnego kobiet”. PE wezwał jednocześnie Komisję Europejską, by – wobec braku w pełni funkcjonalnego TK – zbadała te ustawy pod kątem zgodności z prawem UE. (tekst rezolucji dostępny tutaj: Rezolucja Parlamentu Europejskiego)

Odrzucono na szczęście poprawki Zielonych i Zjednoczonej Lewicy Europejskiej, które krytykowały m.in. projekt obywatelski dotyczący zaostrzenia przepisów o aborcji – upadła tylko 33 głosami. Była to absurdalna poprawka, bo sprawy etyczne nie należą do kompetencji UE. W dodatku krytykowano w niej Polskę za obywatelski projekt ustawy aborcyjnej złożony przez organizację pozarządową. Przeciwko tej poprawce głosowała Platforma Obywatelska i PiS, natomiast za byli socjaliści.

Rezolucję poparło 510 europosłów, a 160 było przeciw. Z polskich europosłów wszyscy z PO głosowali za przyjęciem rezolucji krytykującej Polskę – co chyba nikogo nie dziwi po tym jak „biegali na skargę” do instytucji europejskich. Nie jest również zaskoczeniem, że eurodeputowani PiS byli przeciw. Zaskoczeniem może być natomiast poparcie rezolucji przez polskich socjalistów, którzy do tej pory byli dość wstrzemięźliwi jeżeli chodzi o tą sprawę. Prawdopodobnie byli pod dużą presją grupy europejskich socjalistów – co jednak ich nie tłumaczy. (Listy głosowań imiennych)

Zapamiętamy co, kto, jak i dlaczego a w odpowiednim momencie nie zawahamy się użyć tej wiedzy. Wszyscy, którzy doprowadzili do tej debaty i przyjęcia rezolucji zasługują na potępienie – nasze sprawy powinniśmy załatwiać u siebie…