„Cyrk” na Wiejską zajechał…

W sumie „cyrk” stoi jak stał tylko „małpki” w cyrku jakby bardziej rozrabiają – bez obrazy dla prawdziwych małpek w prawdziwym cyrku, które w przeciwieństwie do „małpek” z Wiejskiej ciężko pracują na każdego banana…

to nie cyrk

Paweł Kukiz z sejmowej mównicy do kłócących się posłów PO i PiS: „Nie podpisywałem kontraktu na pracę w cyrku, błagam weźmy się za pracę merytoryczną, uchwalmy w końcu ten budżet, zajmijmy się pracą, a chcecie się ciąć to róbcie to, niech partie to robią poza sejmem, My jesteśmy w pracy, a nie na prywatce” - Wystąpienie Pawła Kukiza w Sejmie (16.12.2015)

Panie Pawle – święte słowa. Niestety wątpię by do tych „wybrańców narodu” cokolwiek i kiedykolwiek dotarło – w głębokim poważaniu będą mieli Polskę i Polaków aż do następnych wyborów. Zamiast zająć się merytoryczną pracą wolą uskuteczniać tą swoją wojenkę, bo to i łatwiej i przyjemniej niż choć trochę wysilić szare komórki i przedstawić jakieś sensowne rozwiązania – Klany polityczne biją się o władzę i tyle.

Na szczęście z tego schematu wyłamuje się klub Kukiz’15, który jako jedyny przedstawia przemyślane i konstruktywne pomysły – choćby na rozwiązanie kryzysu ustrojowego powstałego wokół Trybunału Konstytucyjnego. Dziś w sejmie dyskutowano nad projektem nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada on m.in. przeniesienie siedziby TK do innego miasta, składanie ślubowania przed marszałkiem Sejmu oraz podejmowanie uchwał większością 2/3 głosów w obecności co najmniej 13 sędziów Trybunału. Jak widać PiS swoją nowelizacją wprowadza spór o TK na kolejny poziom „absurdu”, a jedyne co ta nowelizacja spowoduje to całkowity paraliż tej instytucji. W obecnej sytuacji i w obliczu sporu o prawidłowość wyboru sędziów nie ma możliwości wystawienia 13 sędziów do składu orzekającego.

Kukiz’15 nie poprze nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. Ugrupowanie Pawła Kukiza przedstawiło natomiast własną propozycję zażegnania kryzysu, zakładającą zmiany w konstytucji. A sprowadza się ta propozycja do trzech jakże prostych i oczywistych zmian:

1. Zwiększenie składu TK z 15 sędziów do 18-stu ( wchodzi trzech z pięciu z „rozdania” PO i pięciu wskazanych niedawno przez PiS)
2. O wyborze w przyszłości sędziów TK decydowałoby 2/3 ustawowej liczby posłów
3. O zgodności z konstytucją ustawy o TK decydowałby Sąd Najwyższy a nie sam Trybunał

Zwiększenie liczby sędziów spowodowane jest tym, że wyrok TK z 3 grudnia określił, iż trzech sędziów wybranych w poprzedniej kadencji parlamentu zostało wybranych w sposób konstytucyjny. Aby nie powtórzył się obecny kryzys, sędziów TK w przyszłości powinna wybierać większość 2/3 posłów – spowodowało by to konieczność porozumienia się różnych środowisk politycznych co do kandydatur i rządząca większość nie mogła by powoływać tylko „swoich ludzi” do TK. Trzeci punkt jest dość oczywisty – nikt nie powinien być sędzią we własnej sprawie. Oczywiście jest to rozwiązanie na okres przejściowy. Do czasu uchwalenia nowej, OBYWATELSKIEJ Konstytucji.Można? Można, trzeba tylko chcieć. Dziś odbyło się także spotkanie liderów Kukiz’15 z przedstawicielami pozostałych klubów parlamentarnych dotyczące tych propozycji. Zobaczymy co z tego wyniknie. Po spotkaniu Tyszka powiedział: „Mamy deklarację Prawa i Sprawiedliwości, że poprze nasz projekt zmian w konstytucji, natomiast czekamy na odpowiedź pozostałych klubów. Liczymy na to, że wszystkie kluby podpiszą się pod tym, żeby procedować projekt zmian w konstytucji”. Osobiście nie wierzę, że PiS jak przyjdzie co do czego poprze te zmiany (po co dzielić się władzą?). Spodziewam się raczej, że PO i Nowoczesna chcąc pokazać jacy to są „pro obywatelscy” je poprą. Wątpię jednak, żeby propozycja Kukiz’15 została przez Sejm zaakceptowana bo obecny system jest dla nich idealny. Daje im bezwzględną władzę nad Obywatelem i kolosalne profity płynące z tejże władzy… Nie zmienia to faktu, że propozycja i postawa klubu Kukiz’15 podoba mi się.

Przykładów dobrych pomysłów Kukiz’15 jest znacznie więcej. Wystarczy wspomnieć o złożeniu projektu Uchwały Sejmu o powołaniu Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w Konstytucji RP, czy też powołaniu Stowarzyszenia na rzecz nowej Konstytucji „Kukiz ’15”. Nie ulega wątpliwości, że Konstytucję należałoby już zmienić. Zapisy prawne w Konstytucji są nieprecyzyjne, więc można je interpretować na wiele sposobów, co prowadzi do tego, iż każda władza dostosowuje ten akt prawny do swoich potrzeb. Według aktualnie istniejącej Konstytucji Sejm może nie uznawać woli obywateli. Dokument ten jest sprzeczny z interesem obywatelskim.

Nie należy zapominać, że Kukiz’15 jako jedyny klub parlamentarny wrócił też do słynnej ustawy 1066, która to mówiąc w skrócie pozwalała na „bratnią pomoc” służb innych państw na terytorium Polski – posłowie Kukiz’15 złożą projekt ustawy cofającą ustawę 1066.

12348147_214771018856111_664029034661822115_n

Źródło: https://www.facebook.com/porwichjaroslaw/photos/a.197979597201920.1073741828.197976517202228/214771018856111/?type=3&theater

Praktycznie wszystkie wystąpienia w Sejmie posłów Kukiz’15 są rzeczowe, celnie opisujące sytuację i przedstawiające metody jej naprawy. Choćby posła Jakuba Kuleszy, który wykazał szereg zaniedbań PO w sprawie reformy systemu emerytalnego oraz wymienił fatalne skutki proponowanych rozwiązań przez PiS. Redystrybucja oraz łatanie ZUS nowymi składkami i podatkami nie pomoże. Potrzebna jest kompleksowa zmiana systemu.  

Czy też Jarosława Sachajko na temat zmian w refundacji lekówNie ukrywam także, że popieram w całej rozciągłości Pawła Kukiza, który na antenie TVN24 odciął się od demonstracji organizowanych w Warszawie przez Komitet Obrony Demokracji (12 grudnia) i PiS (13 grudnia). Według niego Polacy „będą tak biegać” dopóki nie zmienią „fatalnej konstytucji Kwaśniewskiego”. Kukiz podkreślił, że nowa konstytucja powinna zmienić relacje władza-obywatel tak, aby to „obywatel był pracodawcą dla polityków”, a nie „niewolnikiem jak jest obecnie”.

Tak trzymać! Właśnie o to chodzi – Kukiz’15 ma przedstawiać propozycje dobrych zmian, a wtedy okaże się komu poza nimi tak naprawdę zależy na naprawie RP. I nie ma tu znaczenia czy te zmiany da się przeprowadzić od razu – społeczeństwo obserwuje i być może wyciągnie wnioski z zachowania takich czy innych partii, a najbardziej rozsądni obywatele może przejrzą w końcu na oczy…

2 Komentarze

  1. Ktoś nie odrobił pracy domowej. Wprawdzie wybranie trzech sędziów było zgodne z konstytucją, ale nie zgodne z procedurami sejmowymi, czyli nie ważne. Prokuratura stwierdziła, że TK nie ma uprawnień aby wypowiadać się o procedurach sejmowych, dlatego stwierdzenie nieważności wyboru 3 sędziów POwskich i wybranie nowych , było zgodne z prawem.

    • Artykuł powstał przed oświdczeniem prokuratury – to raz. Dwa – prokuratura jedynie chce umożenia postępowania przed TK w sprawie nielegalności wyboru 5 sędziów przez sejm tej kadencji wg niej TK nie może się wypowiadać w sprawie uchwał sejmowych. W stanowisku prokuratury nie ma ani słowa na temat niezgodności z procedurami podczas wyboru sędziów w poprzednim sejmie. Trzy – samo to, że prokuratura chce umożenia postępowania nie oznacza jeszcze, że go nie będzie. To nie prokuratura ma ostateczne zdanie w kwestii tego czym może a czym nie może zajmować się TK..