Program Kukiza

pawel_kukiz

 

„Moja kandydatura nie jest zabawą, to nie jest pomysł rockendrolowca” – mówi Paweł Kukiz. Mimo że większość zna go jako muzyka, Kukiz jest także działaczem politycznym. Od wielu lat walczy m. in. o wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu

W 2012 r. wraz z Ruchem Obywatelskim uruchomił stronę zmieleni.pl. Strona internetowa, jak i cała akcja, ma na celu zbieranie podpisów pod petycją dotyczącą wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu. „Na początek należy odtworzyć listę 750 tysięcy obywateli, którzy podpisali się pod petycją w sprawie zmiany ordynacji wyborczej na jednomandatową. Paradoksalnie, listę przygotowała Platforma Obywatelska ale po wygranych wyborach bardzo szybko zapomniała o tym postulacie” – czytamy na stronie.

W ubiegłorocznych listopadowych wyborach samorządowych Kukiz zdobył mandat radnego sejmiku województwa dolnośląskiego. Startował z ostatniego miejsca na liście KWW Bezpartyjni Samorządowcy. Zdobył 14 403 głosy. Zgodnie ze swoją zapowiedzią, dietę radnego przekazuje na fundację propagującą JOW-y. – Jako radny zamierzam zająć się przede wszystkim sprawami bezpieczeństwa, sprawami kresowymi, kwestią niepełnosprawnych, bo mam tu osobiste doświadczenia oraz młodzieżą, bo to ona daje nadzieję na zmiany – mówił po wyborach.

 Program

Jego głównym konkretnym postulatem wyborczym jest wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, których Kukiz jest propagatorem od wielu lat. Domaga się również głębokiej reformy wymiaru sprawiedliwości oraz chciałby rozpocząć działania „ratujące polską gospodarkę i miejsca pracy”. Wśród jego wyborczych haseł pojawia się postulat „elementarnej sprawiedliwości i państwa dla obywateli”.

Kukiz nie popiera pomysłu wysyłania broni na Ukrainę: „Kamizelka kuloodporna tak, natomiast kałasznikowy absolutnie nie”.

Polityk uważa, że zaangażowanie Polski w konflikt na Ukrainie jest wystarczające. Z drugiej strony nie popiera jednak pomysłu wysyłania broni do tego kraju. – „Kamizelka kuloodporna tak, natomiast kałasznikowy absolutnie nie” – mówił. Podobne stanowisko ma jeżeli chodzi o wysłanie polskich instruktorów na Ukrainę. – „To już daje Putinowi pretekst do eskalacji tego konfliktu” – mówił.

Poglądy kandydata w ważnych społecznie kwestiach, jak np. zapłodnienie metodą in vitro, nie są już tak sprecyzowane. Jak powtarza, jest przeciwko aborcji, ale zapłodnienie in vitro to sprawa „bardzo skomplikowana”. Jego zdaniem wyjściem z sytuacji miałoby być przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum. Ustawę antyprzemocową Kukiz oddałby do konsultacji zespołowi ekspertów i dopiero na tej podstawie podjąłby decyzję, bo – jak tłumaczy – nie jest specjalistą od wszystkiego.

Ponadto, w programie Kukiza znajdziemy postulaty dotyczące reformy wymiaru sprawiedliwości, by kontrola nad sądami i prokuraturą nie była na tak niskim poziomie. Pragnie też uratować polską gospodarkę, stworzyć miejsca pracy dla rozwoju Polski, a nie zagranicznych koncernów, przede wszystkim pozwalając na właściwe wykorzystanie polskich bogactw naturalnych. 

Podsumowując, Paweł Kukiz chce zmiany całkowitej, a nie kosmetycznej, chce – jak głosi jego hasło – „Przywrócenia Polski obywatelom”.

 Cytaty Kukiza:

O starcie w wyborach: – „Targają mną wielkie emocje, moja kandydatura nie jest zabawą, to nie jest pomysł rockendrolowca. Ta decyzja jest zwieńczeniem mojej 10-letniej walki o przywrócenie państwa obywatelom, o zmianę ustroju Polski, o wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych, o wprowadzenie systemu, którego boją się partyjne klany, żyjące z łupienia obywateli i tworzące układ zamknięty.”

O sytuacji na Ukrainie: – „Żadnego wysyłania instruktorów. To daje Putinowi pretekst do eskalacji. Kamizelki: tak, kałasznikowy: nie.”

O wojnie: – „Jestem gotów zginąć za Polskę.”

O swoich poglądach: – „Jestem prawicowcem o lewicowym sercu.”

O poglądach gospodarczych: – „Zdecydowanie bliżej mi na przykład do Centrum im. Smitha niż do pisowskiego socjalizmu.”

O Bronisławie Komorowskim: – „Samo imię Bronisław oznacza, że broni tego magdalenkowego systemu, status quo, on broni państwa, w którym nomenklatura sprywatyzowała się w 1989 roku.”

O mediach po tym, jak opublikowano jego oświadczenie majątkowe: – „Do ścierwojadów-pismaków „ujawniaczy” i ich mocodawców partyjnych: O mnie możecie pisać wszystko. Zrobiliście już ze mnie praktykującego alkoholika, narkomana, faszystę, homofoba ,itp., itd. Mam to gdzieś. Ale jeżeli któryś z Was tknie moją Rodzinę – osobiście was dopadnę. A jeśli podpiszecie się inicjałami, to dopadnę waszych „naczelnych”. Bez względu na konsekwencje.”

Krótko mówiąc – facet z jajami

Pokaż dupę PO-PiS-owi oddaj głos swój Kukizowi