Małe podsumowanie Kukiz’15

Obecnie trwają wakacje sejmowe więc to dobry czas, aby zaprezentować małe podsumowanie dotychczasowej działalności Kukiz’15.

Mimo wielu kłód rzucanych pod nogi, wielu insynuacji oraz ciągłego obrzucania błotem ze wszystkich stron – Kukiz’15 jawi się jako lider opozycji. Posłowie tego ugrupowania złożyli 28 projektów ustaw i uchwał (wszystkie dostępne tutaj) oraz około 1000 interpelacji poselskich. Kukiz’15 interpelowali w imieniu Obywateli, sprawdzając postępowanie urzędników i żądając wyjaśnień w najważniejszych sprawach. W sumie złożyli trzy razy więcej interpelacji niż pozostała opozycja (część tzw. totalna a raczej histeryczna) razem wzięta. :-) 

Interpelacje
źródło grafiki: Sejmlog

 W pierwszej dwudziestce najczęściej interpelujących posłów jest jedenastu z Kukiz’15! Ta „piłkarska jedenastka” pokazuje siłę klubu, który – składając się z różnych frakcji – najlepiej ze wszystkich gra zespołowo! Nawet ten „straszny” Liroy pracuje, no nie może być…  ;-) Oczywiście nie ilość jest najważniejsza tylko jakość interpelacji – posłowie Kukiz’15 mają i jedno i drugie.

Co do projektów ustaw i uchwał tu również wszystkie są pro obywatelskie i dotyczą najważniejszych spraw dla Polski i Polaków. Począwszy od projektu znoszącego sławną ustawę 1066 (o tzw. bratniej pomocy służb) czy rozwiązania problemu TK, poprzez ustawę o „Sprzedaży Bezpośredniej” dla rolników, aż po „Legalizację Medycznej Marihuany”. Wszystkie te projekty są dobrze przygotowane i rozwiązują wiele problemów z którymi na co dzień się borykamy.

lider opozycji

źródło grafiki: Kukiz’15

Niestety pisowska „dobra wymiana” nie kwapi się zbytnio z wdrożeniem projektów Kukiz’15 do prac w sejmie. Ustawa znosząca 1066 czeka od grudnia 2015 roku, a o „Sprzedaży Bezpośredniej” od stycznia 2016 roku. Skądinąd wiemy, że PiS potrafi w ciągu trzech dni i nocy przepchnąć swoje projekty przez sejm, senat i dać do podpisania swojemu „nadwornemu notariuszowi”  ;-) Jednak to nic, im bardziej „dobra wymiana” broni się przed dobrymi rozwiązaniami Kukiz’15 tym gorzej dla „dobrej wymiany”. Społeczeństwo wbrew pozorom widzi kto i jak pracuje w sejmie, kto chce prawdziwej zmiany sytuacji w Polsce, a kto jest tak naprawdę tylko inną stroną tego samego szamba od 27 lat pasożytującego na Obywatelach. Prędzej czy później ludzie dostrzegą, że tylko Kukiz’15 w tym cyrku na wiejskiej dba o ich sprawy i jest jedyną prawdziwą alternatywą dla partiokracji.

Ruch Kukiz’15 od początku nie dał się wciągnąć w wojnę PiS z totalną opozycją tylko skupił się na merytorycznej pracy. Usytuował się pomiędzy nie walcząc z partią rządzącą, czasem ją popierając a czasem wspierając pomysły opozycji. Posłowie deklarowali, że będą popierać każdego, kto będzie zgłaszał projekty korzystne dla obywateli i tak robią. Kukiz’15 zaczął dbać o rolników, składając pakiet ustaw, m.in. o sprzedaży bezpośredniej, czy krytykować jako jedyne ugrupowanie sejmowe TTIP. Poszczególni posłowie K’15 zaczęli się specjalizować w różnych dziedzinach. Agnieszka Ścigaj skupiła się na pomijanych przez władzę problemach niepełnosprawnych. Złożyła też projekt ustawy o zmianach finansowania partii. Poseł Tomasz Rzymkowski przygotował ustawę zawierającą rozwiązania w sprawie TK podobne do tych, które wskazała później Komisja Wenecka. Kilka projektów ustaw złożył też Liroy m.in. o legalizacji medycznej marihuany. Należy w tym miejscu również przypomnieć, że to dzięki naciskowi Kukiz’15, PiS po wielu oporach przyjął w końcu uchwałę na temat zbrodni wołyńskiej oraz dzięki Kukiz’15 „sztandarowy” projekt PiS-u czyli „KORYTO+” został nagłośniony i wycofany w atmosferze wstydu i hańby dla PiS-u. Podczas debaty nad ustawą obniżającą podatek CIT Rafałowi Wójcikowskiemu z Kukiz’15 udało się przekonać 30 posłów PiS do wyłamania się z dyscypliny partyjnej i głosowania za jedną z poprawek. Agnieszka Ścigaj natomiast namówiła posłów PSL i Nowoczesnej do podpisania projektu zmian prawa spółdzielczego, a podczas prac w zespole parlamentarnym przekonała do poparcia go przez przedstawicieli PiS i PO…

Prawo spóldzielcze

źródło grafiki: Agnieszka Ścigaj FB

Eksperci przewidywali rozpad klubu twierdząc, że po wejściu do Sejmu partie wyciągną od Kukiza najbardziej wyróżniających się posłów. Nic z tych rzeczy. Co prawda kilku posłów się wyłamało albo zostali wyrzuceni jednak filary ruchu zostały a w rezultacie doszło do skonsolidowania klubu poselskiego. Niektórzy uważają, że zbyt wolno postępuje budowa struktur ruchu Kukiz’15 w tzw. terenie. W tym celu m.in. powołano Stowarzyszenie na rzecz Nowej Konstytucji, które zrzesza ludzi popierających postulat zmiany ustroju państwa. Jak twierdzi w wywiadzie dla Rzeczpospolitej Ewelina Sztab - jest już zarejestrowanych 1500 członków Stowarzyszenia a kolejny tysiąc czeka na zatwierdzenie. Do tej pory wybrano władze w 16 z 41 okręgów wyborczych, pozostałe mają to zrobić do połowy września. Tam, gdzie powołano oddziały, zaczynają już powstawać struktury powiatowe… Oczywiście jak zawsze w takich wypadkach nie obywa się bez tarć i sporów – taka kolej rzeczy niestety… 

Reasumując – Kukiz’15 to „NASI” (społeczeństwa) ludzie w sejmie. To dzięki nim dowiedzieliśmy się o wielu poczynaniach zarówno PiS-u jak i totalnej opozycji, To dzięki tym ludziom powstało wiele dobrych dla naszego kraju i obywateli projektów. To dzięki ich poprawkom z totalnych bubli zgłaszanych przez partie udało się uratować cokolwiek. Posłowie Kukiz’15 ani sam ruch nie jest oczywiście idealny i pewnie kilka spraw można by lepiej załatwić. Mimo to przed Kukiz’15 rysuje się ciekawa przyszłość, jeżeli tylko nadal będą pracować tak ciężko jak do tej pory i pozostaną wierni zasadzie, że Ich jedynym stałym koalicjantem jest Rzeczpospolita i Obywatele…

BRAWO KUKIZ’15!

Kukiz'15 15

2 Komentarze

    • Ale potrzebujesz czy reklamujesz swoje usługi? :) Byłoby łatwiej to rozgryźć gdybyś rozwinął myśl :-)